Wszystkie prawa zastrzeżone.
Produkcja pelletu – najczęstsze błędy i na co zwrócić uwagę?
Domowa produkcja pelletu w krajach skandynawskich nie jest już niczym dziwnym, tam posiadanie własnej peleciarki do produkcji pelletu z trocin czy słomy jest tak naturalne jak posiadanie kosiarki do koszenia trawnika. W Polsce ten temat jeszcze raczkuje, dlatego jeżeli jeszcze nie masz własnej peleciarki, albo zaczynasz myśleć na poważnie o produkcji pelletu, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Produkcja pelletu – co i jak?
Produkcja pelletu może odbywać się z trocin, zrębki, odpadów zbożowych, słomy, siana, i innych odpadów z biomasy. Potrzebna jest natomiast odpowiednia wiedza oraz przede wszystkim dobrze dobrana maszyna, która spełni oczekiwania i będzie dla nas zarabiać pieniądze. Do produkcji pelletu opałowego najlepszy, rozwiązaniem jest zakup peleciarek z głowicami opartymi o stałą matrycę a ruchome rolki. Są one bardziej wytrzymałe, bardziej wydajne i unika się na nich problemu z zatykaniem surowca co często występuje przy matrycach obrotowych. Zasada mówi jasno: obrotowa matryca nadaje się do paszy, natomiast stała – do pelletu opałowego.
Jaki surowiec do produkcji pelletu?
Surowcem może być wszystko co jest biomasą. Pellet z trocin, pellet ze słomy, plew, siana, itd. może stanowić alternatywne źródło ciepła, którym da się ogrzać nie tylko pomieszczenia gospodarcze ale także dom. Jeżeli chcemy pelletować biomasę to zanim trafi ona do peleciarki należy sprawdzić czy ma odpowiednią frakcję i wilgotność. Najczęściej peleciarki biorą surowiec o początkowej wilgotności w granicach 10 do max 18 %, a frakcja nie może być większa niż otwory robocze w matrycy. Zapewne często spotkali się państwo z pelletem szarym, bądź nawet zupełnie czarnym – dzieje się tak dlatego ponieważ w surowcu mogą być różne domieszki. Produkcja pelletu może odbywać się na zróżnicowanej biomasie. Jak rozpoznać z jakim pelletem mamy do czynienia?
• Kolor czarny pelletu oznacza, że w surowcu mamy bardzo dużo kory (większość), a drewno mogło być już nieco podgniłe bądź surowiec jest zbyt suchy stąd granulki mogą być zwyczajnie „okopcone”.
• Kolor szary pelletu oznacza, że drewno jest nieokorowane. Granulki mogą mieć wtedy charakterystyczne plamki, lub też w całości mieć szary odcień.
• Kolor jasny pelletu oznacza, że mamy do czynienia z wysokiej jakości drewnem, okorowanym, oczyszczonym i wolnym od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Mając tak jasny pellet możesz mieć pewność, że będą się dużo lepiej spalać i zdecydowanie mniej zostawiać popiołu.
Mityczne „lepiszcze” – potrzebne przy produkcji pelletu?
Zdecydowanie nie! Niejednokrotnie spotykamy się z komentarzami na temat produkcji peleltu i
„złotymi radami” o tym że potrzeba dodatkowego lepiszcza, aby granulki się zlepiły. Jest to nieprawda, bowiem należy jedynie odpowiednio przygotować materiał pod kątem wilgotności oraz frakcji aby następnie po doborze matrycy dostosowanej pod surowiec jaki posiadamy móc produkować czysty pellet, który nie będzie nam kopcił, zostawiał spieków na piecu ani generował dodatkowych problemów.
Standardowo do produkcji pelletu używa się matryc które maja odpowiednią grubość oraz kąt nachylenia stożka i tak na przykład:
- sosna, świerk potrzebują matrycy o grubości 35mm
- dąb i inne drewna liściaste od 28 do 30 mm
- mieszanki liściastego z iglastym od 30 do 32mm
- słoma, siano 40 mm
- pasze od 40 do 55 mm
Na co zwrócić uwagę gdy chcemy produkować pellet?
Przede wszystkim nie należy kierować się tylko ceną urządzeń ponieważ bardzo często zdarza się, że skuszeni ceną granulatorów na przykład z obrotową matrycą z przeznaczeniem do pasz, sami generujemy sobie dużo problemów których można uniknąć. Produkcja pelletu powinna być poprzedzona zasięgnięciem języka specjalistów, którzy będą w stanie poprowadzić nas dalej i pomóc nam z ewentualnymi problemami produkcyjnymi.
Nie ulega wątpliwości, że pellet to energetyczna przyszłość, dlatego warto jest zainteresować się tym tematem dopóki jeszcze nie jest aż tak spopularyzowany przez co stać się liderem na rynku, bądź po prostu móc zwyczajnie produkować sobie paliwo opałowe na własne potrzeby.