Wszystkie prawa zastrzeżone.
Produkcja pelletu – na czym polega? Wszystko co musisz wiedzieć
Produkcja pelletu może wydawać się niezwykle prosta. Ostatnio pellet zyskuje na popularności ze względu na to, że można wytwarzać go z wielu surowców. Dodatkowym atutem przemawiającym za produkcją pelletu opałowego jest to, że może on być wytwarzany z wielu tzw. „odpadów” poprodukcyjnych z różnych branż, które po przetworzeniu mogą być dobrze wykorzystane.
Produkcja pelletu
Produkcja pelletu oparta jest zazwyczaj o jeden wybrany surowiec. Najbardziej popularnymi surowcami są słoma oraz trociny. Coraz częściej jednak producenci sięgają po inne, do tej pory niewykorzystywane surowce mogące posłużyć nam do ogrzewania domów czy przedsiębiorstw. Wśród tych materiałów są np. resztki upraw rolniczych. Wszystko brzmi wspaniale, jednak jak wygląda produkcja pelletu w praktyce?
Materiał powinien być odpowiednio wysuszony i rozdrobniony, a następnie równomiernie podawany do maszyny granulującej, peleciarki. Stamtąd gotowe i wciąż jeszcze gorące granulki kierowane są na przesiewacz, przenośniki taśmowe, chłodnice do pelletu aby na końcu skończyć swoją drogę w foliowym, zgrzanym worku. Do produkcji pelletu nie potrzeba dodawać żadnego rodzaju lepiszcza, ponieważ każda biomasa posiada w sobie naturalne spoiwo, które wydobywa się za pomocą odpowiedniego dopasowania matrycy i ustalenia stopnia wilgotności.
Kaloryczność pelletu
Kaloryczności pelletu zależy od rodzaju surowca. Najwyższy współczynnik kaloryczności będzie miał pellet z drewna twardego, liściastego np. bukowego. Również pellet ze słomy potrafi mieć kaloryczność sięgającą 17 do 19 MJ. Prócz samej kaloryczności warto spojrzeć na to ile popiołu pozostanie po procesie spalania. Im wyższej jakości materiał, tym mniej popiołu. Gdy pellet jest wykonany z czystego i suchego wysokiej jakości drewna to zakłada się, że jedna tona pelletu odpowiada ok. 450 l standardowego oleju napędowego czy 0,7 t ekogroszku. Tego typu pomiary można wykonać z jednym z wielu laboratoriów.
Produkcja pelletu a ekologia
Ekologia to jeden z głównych czynników, które powinny skłonić inwestorów do rozpoczęcia produkcji pelletu. Bowiem pellet z drzewa jest neutralny dla środowiska. W praktyce oznacza to, że nie wydziela uciążliwej woni (prócz charakterystycznego zapachu drewna), nie uczula i jest neutralny dla alergików, nie produkuje szkodliwych substancji. Od dawna mówi się o pellecie jako o paliwie przyszłości. W porównaniu z gazem ziemnym czy olejem opałowym oraz węglem, pellet emitujący zerową emisję dwutlenku węgla staje się bezkonkurencyjny.
Jak rozpocząć produkcję pelletu?
Aby rozpocząć produkcję należy dobrać dla siebie odpowiedni sprzęt. Istnieje wiele różnych konfiguracji, które umożliwią wyprodukowanie pelletu nawet z całego drzewa. Wszystko pozostaje kwestią dobrania odpowiednich maszyn oraz dopasowania oferty pod kątem finansowym. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem produkcji pelletu zadzwoń i umów się na spotkanie z naszym przedstawicielem. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.