Pon.- Pt. 8:00 - 17:00

Napisz do nas!

    Biuro Obsługi Klienta
    © Prawo autorskie 2024.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Pellet ze słomy – jak produkować, jaka peleciarka będzie najlepsza?

    Pellet ze słomy ma wysoka kaloryczność, wysoką temperaturę spalania i może stać się tanim oraz skutecznym zamiennikiem w stosunku do pelletu z trocin. W jaki sposób zacząć produkować pellet ze słomy? Jaka peleciarka będzie do tego najlepsza? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

    W ostatnich kilku latach peleciarki mocno spopularyzowały się na rynku polskim. Wzmożoną sprzedaż obserwuje się zarówno w segmencie granulatorów paszowych jak i peleciarek przystosowanych typowo pod produkcję pelletu opałowego w tym również ze słomy. Często jednak klienci (przeważnie z niewiedzy) popełniają zasadniczy błąd kupując właśnie granulator paszowy, a następnie chcąc produkować na nim pellet z twardszych materiałów takich jak np. wcześniej wspomniana słoma.

    Peleciarka do słomy, trocin do użytku domowego – jaką wybrać?

    Warto w tym momencie wspomnieć, że granulatory paszowe przystosowane są do produkcji pasz z materiałów sypkich oraz tłustych, przez co głowica na jakiej pracują nie doświadcza takich przeciążeń jak w przypadku produkcji pelletu ze słomy czy trocin. Granulator paszowy charakteryzuje się zazwyczaj obrotową matrycą i napędem głowicy tylko i wyłącznie na kole pasowym.

    Oczywiście kłamstwem byłoby powiedzenie, że na granulatorze paszowym absolutnie nie ma możliwości wyprodukowania pelletu opałowego. Oczywiście jest, ale jest to dużo trudniejsze i naraża maszynę na przeciążenia i niestety też uszkodzenia. Wciąż niska cena granulatorów paszowych w stosunku do peleciarek przystosowanych do produkcji pelletu opałowego jest jednak kusząca. W rezultacie może jednak okazać się, że konieczność ciągłej wymiany uszkadzających się części dorówna bądź przebije cenę peleciarki przygotowanej stricte do produkcji pelletu opałowego.

    Pellet ze słomy – jaka peleciarka?

    Pellet ze słomy można wykonać już na peleciarkach wzmocnionych przekładnią od 4 kW. Najbardziej optymalne rozwiązanie pod produkcję domową będzie wybór peleciarki na stałej matrycy i ruchomych rolkach o mocy 7,5 lub 11 kW. Mając do dyspozycji tego typu maszyny możemy liczyć na przerób w wysokości między 60 a 150 kg/h gotowego pelletu. Warto tez wspomnieć, że aby móc zacząć robić pellet ze słomy najpierw trzeba surowiec rozdrobnić.

    Większość gospodarstw posiada w swoich zasobach rozdrabniacze do słomy, które wstępnie są w stanie przygotować słomę do dalszej obróbki, jednak frakcja którą uzyskuje się w procesie rozdrabniania np. na ściółkę dla zwierząt jest zbyt duża (około 5 cm) a to oznacza, że należy jeszcze bardziej ją rozdrobnić. Do tego służą rozdrabniacze z mniejszymi sitami, które pomogą na uzyskanie frakcji około 2 do 5 mm, która już jest odpowiednia do pelletowania słomy czy siana.

    Rozdrabniacze do słomy również można dostać do 4 kW wzwyż. Najbardziej jednak optymalnie jest moc silników dopasować do peleciarki tak, aby ilość produkowanej słomy wystarczała do ciągłej pracy peleciarki. Jeżeli wciąż zastanawiasz się jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy możesz skontaktować się ze specjalistą,. który na podstawie twoich predyspozycji i możliwości także finansowych zaproponuje najlepsze rozwiązanie, abyś mógł cieszyć się swoim własnoręcznie wyprodukowanym, wysokiej jakości pelletem.