Co to jest pellet opałowy? Czy się opłaca?

Co to jest pellet opałowy i czy opłaca się na niego przerzucić? W obliczu wciąż zmieniających się warunków na rynku paliw opałowych warto jest rozważyć inne opcje niż gaz czy węgiel, który powoli odchodzi do lamusa. Doskonałą alternatywną jest właśnie pellet, a co to jest? Zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Pellet drzewny to jeden z rodzajów opału zaliczany do biopaliw. Używa się go do ogrzania nie tylko domów, czy mieszkań ale także budynków magazynowych, firm i pozostałych obiektów. Pellet opałowy występuje w postaci granulatu mającego najczęściej średnicę od 6 do 8 mm i długość w przedziale od 2 do 3 cm.

Produkcja pelletu opałowego z drewna, zrębów, siana czy słomy. Warto?

Najczęściej spotykanym jest pellet drzewny, jednak nie jest to jedyna forma tego biopaliwa. Pellet opałowy można wykonywać z odpadów zbożowych, słomy (siana), gałęzi, zrębów, trocin i wielu wielu innych! Pellet opałowy zaliczany jest do biomasy co według definicji postawionej przez Unię Europejską to frakcje produktów, pozostałości i odpady leśnictwa, przemysłu rolnego, jak i innych, które w łatwy sposób mogą ulega rozkładowi.

Pellet opałowy wykonuje się z bardzo wielu surowców. Firmy takie jak Peletto posiadające swoje własne laboratoria opracowują technologię przerabiania na pelet coraz to nowszych odpadów, tak aby móc w pełni wykorzystać wszelkie odpady jakie powstały w waszych gospodarstwach i formach. Tu obecnie mamy opracowanych blisko 70 różnego rodzaju surowców, z których można robić pellet.

Jak powstaje pellet?

Co to jest pellet opałowy i czy opłaca się na niego przerzucić? W obliczu wciąż zmieniających się warunku na rynku
Pellet

Produkcja pelletu nie jest skomplikowana i dzieli się na kilka etapów, które uzależnione sa jednak od rodzaju surowca oraz wilgotności materiału jaki ma zostać zgranulowany.


1. Wstępne rozdrobnienie surowca
Na tym etapie surowiec musi zostać rozdrobniony do frakcji umożliwiającej dalszą obróbkę. Do tego służą specjalne maszyny takie jak na przykład rozdrabniacz,, które montowane są także w gotowych liniach produkcji pelletu.

2. Suszenia surowca
Surowiec musi zostać wysuszony aby pellet opałowy zyskał odpowiednią kaloryczność. W tym celu stosuje się suszarnie, które podobnie jak rozdrabniacze czy młyny bijakowe są montowane w liniach do produkcji pelletu.

4. Pelletowanie, granulowanie, prasowanie surowca
Na tym etapie wcześniej rozdrobniony i wysuszony surowiec jest przepuszczany przez specjalną matrycę, która posiada otwory, który kształtują pellet opałowy.

5. Schładzanie i pakowanie
Na koniec ważne jest schłodzenie pelletu, aby utrwalić jego kształt i dodatkowo zwiększyć kaloryczność. Na koniec pakuje się gotowy produkt do worków za pomocą na przykład wagopakowarki.

Pellet opałowy - cena

Pellet opałowy możesz kupić ale możesz również sam zacząć produkować. Dlaczego warto? Maszyna którą zakupisz zwróci ci się bardzo szybko! Nie zajmie wiele miejsca a Twoje problemy z zaopatrzeniem w opał staną się przeszłością.

Cena takiej maszyny bardzo często jest taka sama jak cena opału na jeden sezon. Chętnie pomożemy ci dobrać odpowiednią maszynę ale tez odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zadzwoń i dowiedz się więcej.

 06.12.2021
  (193 wyświetleń)
© Prawo autorskie 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.