Jak wybrać peleciarkę dostosowaną do twoich potrzeb?

W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzeieć na pytanie „jaki surowiec będzie przerabiany?”. W przypadku gdy mamy styczność z przerabianiem surowców miękkich typu pasze granulowe, pelet opalowy ze słomy czy siana, możemy rozważyć zakup peleciarki serii GKM oraz RTH, również dobrze sprawują się peleciarki serii Peleton. Gdy będą przerabiane surowce twarde, typu: trociny z drzew iglastych oraz liściastych, nawozy oraz surowce minerałowe, najlepiej spojrzeć na peleciarki serii Peleton. Takie maszyny były projektowane głównie do przerabiania takich surowców. Odnośnie różnicy między peleciarkami serii RTH,  GKM oraz  PELETON można przeczytać klikając na pomarańczową czcionkę.


Następnie interesuje nas wydajność. W swojej ofercie posiadamy peleciarki z wydajnością od 30kg/h do 450kg/h z płaską matrycą oraz od 600 do 2500kg/h z matrycą pierścieniową (wkrótce w ofercie). Więc każdy znajdzie peleciarkę która by spełniała wszystkim wymaganiom.

 

Dalej interesuje nas typ napędu w peleciarce. Podzielamy na 2 rodzaje: peleciarki z ruchomą matrycą oraz peleciarki z ruchomymi rolkami. Tutaj jest wszystko bardzo proste. Jeżeli wał główny napędza rolki, natomiast matryca stoi, mamy peleciarkę z ruchomymi rolkami. Jeżeli matryca jest klinowana na wale głównym a rolki są przykręcone z obu stron do obudowy mamy peleciarkę z ruchomą matrycą. Odnośnie wad i zalet peleciarek z ruchomą matrycą oraz ruchomymi rolkami opiszemy w tabeli poniżej.


Rodzaj napędu

Zalety

Wady

Na matrycę

 większa wydajność przy niższym koszcie peleciarki
› łatwy dostęp do części eksploatacyjnych (paski)
› możliwość uzyskania większej ilości obr. Matrycy (z tego powodu otrzymujemy też większa wydajność przy podobnym silniku

› zawieszanie surowca


› trudności z przerabianiem surowców twardych typu trociny czystej w trybie ciągłym

Na rolki

przerabianie surowców twardych typu trociny drzew iglastych oraz liściastych

surowiec się nie zawiesza
peleciarka jest w stanie pracować w trybie ciągłym (przekładnia jest zalana olejem)

redukcja obrotów jest przystosowana do przerabiania trocin

› większy koszt maszyny w porównaniu z peleciarkami z napędem na matrycę

› większy koszt części wymiennych (stosuje się rolek)


 

Reasumując, dla tych kto zamierza przerabiać surowce miękkie typu zboże, pasze sypkie, odpady zbożowe najlepszym rozwiązaniem są peleciarki z napędem na matrycę serii  GKM oraz  RTH. Dla kogo głównym zadaniem jest robienie peletu najlepiej zainwestować w maszynę z ruchomymi rolkami serii PELETON.

© Prawo autorskie 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.