Jak wybrać granulator / peleciarkę ?

Jaki wybrać granulator bądź peleciarkę aby najlepiej spełniły swoją rolę w gospodarstwie?  W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć na pytanie „jaki surowiec będzie przerabiany?”.

W przypadku gdy mamy styczność z przerabianiem surowców miękkich typu pasze granulowe, pelet opalowy ze słomy czy siana, możemy rozważyć zakup peleciarki serii GKM oraz RTH, również dobrze sprawują się peleciarki serii Peleton. Gdy będą przerabiane surowce twarde, typu: trociny z drzew iglastych oraz liściastych, nawozy oraz surowce minerałowe, najlepiej spojrzeć na peleciarki serii Peleton. Takie maszyny były projektowane głównie do przerabiania takich surowców. (Przeczytaj więcej o różnicach między peleciarkami serii RTHGKM oraz  PELETON klikając na którąkolwiek z pomarańczowych nazw.)

Kolejnym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest to jaka wydajność nas interesuje? W swojej ofercie posiadamy peleciarki z wydajnością od 30kg/h do 450kg/h z płaską matrycą oraz od 600 do 2500kg/h z matrycą pierścieniową (wkrótce w ofercie). Zważywszy na tak szerokie spektrum produkowanego przez nas asortymentu jest pewne, że mamy do zaproponowania coś dla każdego. Nie ma tu znaczenia czy jest to małe gospodarstwo, czy też duże przedsiębiorstwo. Nasze peleciarki spełnią na pewno państwa wymagania. 

Jak wybrać granulator / peleciarkę ?

Dalej interesuje nas typ napędu w peleciarce. Te z kolei dzielimy na 2 rodzaje:

  • peleciarki z ruchomą matrycą
  • peleciarki z ruchomymi rolkami
Tutaj jest wszystko bardzo proste. Jeżeli wał główny napędza rolki, natomiast matryca stoi, mamy peleciarkę z ruchomymi rolkami. Jeżeli matryca jest klinowana na wale głównym a rolki są przykręcone z obu stron do obudowy mamy peleciarkę z ruchomą matrycą. Odnośnie wad i zalet peleciarek z ruchomą matrycą oraz ruchomymi rolkami opiszemy w tabeli poniżej.


Rodzaj napędu

Zalety

Wady

Na matrycę

 większa wydajność przy niższym koszcie peleciarki
› łatwy dostęp do części eksploatacyjnych (paski)
› możliwość uzyskania większej ilości obr. Matrycy (z tego powodu otrzymujemy też większa wydajność przy podobnym silniku

› zawieszanie surowca


› trudności z przerabianiem surowców twardych typu trociny czystej w trybie ciągłym

Na rolki

przerabianie surowców twardych typu trociny drzew iglastych oraz liściastych

surowiec się nie zawiesza
peleciarka jest w stanie pracować w trybie ciągłym (przekładnia jest zalana olejem)

redukcja obrotów jest przystosowana do przerabiania trocin

› większy koszt maszyny w porównaniu z peleciarkami z napędem na matrycę

› większy koszt części wymiennych (stosuje się rolek)Reasumując, dla tych kto zamierza przerabiać surowce miękkie typu zboże, pasze sypkie, odpady zbożowe najlepszym rozwiązaniem są peleciarki z napędem na matrycę serii  GKM oraz  RTH. Dla kogo głównym zadaniem jest robienie peletu najlepiej zainwestować w maszynę z ruchomymi rolkami serii PELETON.

 04.09.2020
  (673 wyświetleń)
© Prawo autorskie 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.