Wszystkie prawa zastrzeżone.
Jak produkować pellet? To musisz wiedzieć
Wiele osób chcących rozpocząć biznes zadaje sobie to samo pytanie: jak produkować pellet? Patrząc na wszystkie filmy jakie są udostępniane w sieci można stwierdzić, że to bajecznie proste. Nic bardziej mylnego. Produkcja pelletu jest w rzeczywistości procesem, do którego lepiej się odpowiednio przygotować aby uniknąć problemów.
Mówiąc o tym jak produkować pellet należy zacząć od odpowiedniego granulatora, który spełni oczekiwania jakościowe i wydajnościowe. Jednocześnie zmieści się z mocą silnika w przydziale jaki posiadamy (ilość kW). Wybierając peleciarkę do pelletu opałowego zwracaj uwagę także na to czy posiada stałą matrycę czy ruchomą. Wybierz zdecydowanie pierwszą opcję gdyż będziesz miał pewność, że jakość pelletu po odpowiednim przygotowaniu surowca oraz również sama praca maszyny będą bez zarzutu.
Jak produkować pellet? Od czego zacząć?
Jak zacząć produkować pellet? Gdy już masz dobrany granulator do swoich potrzeb, to jest to czas na przygotowanie materiału do pelletowania. Aby peleciarka była w stanie granulować, materiał powinien mieć wilgotność z przedziału 11 do 18% ( w zależności od rodzaju surowca). Dla przykładu dla trocin odpowiednia wilgotność będzie wynosiła między 13 a 15%, z kolei dla słomy może to być 10-13% w zależności od rodzaju. Gdy wilgotność materiału przekracza podane wartości należy go wysuszyć np. suszarnią aerodynamiczną lub tez pozwolić wyschnąć swobodnie. Gdy materiał jest zbyt suchy to też nie wpływa dobrze na proces pelletowania. Przy zbyt suchym surowcu pellet będzie się kruszył, przypalał na matrycy i zatykał ją nie pozwalając wyprodukować wysokiej jakości granulatu.
Drugą niezwykle ważną kwestią w produkcji pelletu jest matryca. Do różnego rodzaju materiałów używa się różnych matryc o odmiennej grubości i kącie nachylenia stożka. I tak w przypadku matryc dwustronnych najgrubsza matryca będzie przeznaczona do:
- mieszanek paszowych i otrębów (około 50mm grubości),
- słomy 40mm,
- trocin iglastych 35mm lub 32mm,
- trocin mieszanych 32mm,
- trocin liściastych np. dębu 30 mm,
- bardzo twardych odmian drewna jak na przykład buk trzeba posiadać matrycę dedykowaną o grubości 28mm.
Frakcja, wilgotność, matryca – bez tego nie pójdzie!
Frakcja – to kolejny ważny czynnik jaki przesądzi zarówno o jakości wyprodukowanych granulek jak i o wydajności maszyny. Podstawowa zasada jakiej należy się trzymać jest taka, że wielkość materiału powinna być o milimetr mniejsza niż otwory robocze w matrycy. Dla przykładu gdy pelletujemy słomę na matrycy z oczkami 6mm, to materiał powinien być rozdrobniony minimalnie do frakcji 5 mm. W niektórych przypadkach jest możliwość pelletowania większych fragmentów, jednak dopuszczalne jest to w niezwykle rzadkich przypadkach, znacznie zmniejsza wydajność maszyny i zawsze warto takie kwestie skonsultować ze specjalistą zanim rozpocznie się próby.
Zatem jak produkować pellet aby uniknąć podstawowych błędów? Maszyna, matryca, frakcja i wilgotność – należy zwrócić uwagę na te cztery aspekty aby uniknąć nieprzyjemnych wpadek. Jeżeli chcielibyście zadać więcej pytań, nasi specjaliści są do państwa dyspozycji i chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.