Jak prawidłowo dotrzeć matrycę w peleciarce?

Każda nowa matryca po hartowaniu powinna być docierana przed rozpoczęciem pracy. Po hartowaniu otwory na matrycy posiadają dużą ilość nierówności, dla procesu granulacji takie nierówności tworzą duży problem. Dla usunięcia takich nierówności musimy dotrzeć matrycę. Proces docierania polega na wypolerowaniu stożkowych otworów matrycy, metodą przepuszczania na około specjalnie przygotowanej mieszanki.

Musimy pamiętać o tym żeby zrobić większy luz pomiędzy matrycą a rolkami, żeby pod czas procesu docierania nie popsuć matrycę.

Jak prawidłowo dotrzeć matrycę w peleciarce? Procedura polerowania matrycy:

  1. 5 kg otrębów lub kruszonych ziaren pszenicy (frakcja nie większa niż 2 mm). Dodać zwykły olej (około 1,5 l). Mieszanka powinna być lepka i jednolita. Po ściśnięciu w dłoni olej może lekko się wydzielać ale nie powinien cieknąć. Po czym musimy odstawić mieszankę na około 20 min żeby ziarna wchłonęły olej. Na peleciarkach o średnicy matrycy ponad 150 mm ilość mieszanki musimy zwiększyć dostosowując do przerobu takiej maszyny.

  2. Mieszankę należy granulować cyklicznie wsypując małymi porcjami. Co wychodzi z głowicy puszczamy z powrotem (na około). Stopniowo dodajemy przesiany piasek w proporcji 1 kg na 5 zboża. Za pierwszym razem należy przepuścić przez granulator mieszankę bez piasku, a następnie dodać 150 g piasku na każde 5 kg, dobrze wymieszać i ponownie zasypać porcjami do wsypu peleciarki. Przepuszczać, dopóki cały piasek nie zostanie dodany do mieszanki oraz większość otworów nie zostanie otwarte. (do 2 godzin pracy, w zależności od matrycy).

  3. Po pewnym czasie, kiedy mieszanka polerska zostanie zmielona w mąkę (zacznie się lepić), należy dodać jeszcze 1 kg zboża (z punktu 1) aby mieszanka była bardziej sypka, odstawiamy na 30 minut dopóki zboże nie wchłonie olej i kontynuować szlifowanie.

  4. Pod czas docierania, gdy mieszanka będzie za sucha możemy dodać trochę oleju oraz wymieszać. Nie wolno nalewać olej bezpośrednio na matrycę, w takim przypadku matryca może się zakleić.

  5. Po przepracowaniu 1-1,5 możemy dodać do mieszanki trochę surowca jaki będzie przerabiany (pasza, słoma, trociny). W końcu możemy wsypywać surowiec dla którego docieraliśmy matrycę.

 

WAŻNE – w żadnym wypadku nie wolno dodawać wody, w przeciwnym razie mieszanka się sklei i zablokuje matrycę.

Jeżeli po 2 godzinach docierania nie wszystkie otwory na matrycy zostały otwarte, musimy wywiercić otwory i powtórzyć procedurę ponownie.

Po wypolerowaniu matrycy można pracować z innymi paszami, trocinami i pozostałymi surowcami.

 10.09.2020
  (1195 wyświetleń)
© Prawo autorskie 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.