Technologia - produkcja peletu

Pellety to pelety drzewne i paliwa stałe do kotłów i pieców. Wykonywane są na specjalnych maszynach zwanych «peleciarka» oraz «granulator», za pomocą których formowany jest optymalny kształt paliwa, co znacznie usprawnia transport pelletu. 


Takie pellety opałowe są wygodnym i przyjaznym dla środowiska źródłem energii, którego popularność wciąż rośnie.


Surowce do produkcji pelletu:


 Wiele gospodarstw wykorzystuje proces granulacji dla ogromnych ilości odpadów. Najważniejsze jest to, że takie wydarzenie nie wymaga znacznych kosztów, a rentowność w tym przypadku wynosi 30-40%. 


Wiele osób zastanawia się, jak powstają pelety i dziwi się, że pelety opałowe są łatwe do uzyskania z przemysłu przetwórstwa drewna odpadowego.


 Z reguły produkowane są z: 


  • Trocin.
  • Zrębki.
  • Wiórów.
  • Pył drzewny.
  • Inne odpady.Ponadto w produkcji produkowane są granulaty: jasny, szary i czarny. Na przykład trociny lub odpady z korą są używane do szarego peletu. Pakowane są w worki i są często używane w europejskich kotłowniach, gdzie notuje się dużą moc.


 Gdzie stosuje się pelety z trocin?


Zastosowanie szarego peletu pozwala zaoszczędzić pieniądze, dlatego rozsądnie jest kupić partię z zapasem paliwa. Spowoduje to sprawdzenie działania paliwa i palnika. Przy stosowaniu agropelletu odnotowuje się znaczną część odpadów (podczas transportu). Z tego powodu warto zlokalizować produkcję materiałów w pobliżu.


 Należy zaznaczyć, że pellety powstają również z odpadów rolniczych: suchego siana, słomy itp. Rolnicy często wykorzystują do tego celu surowce powszechne w rolnictwie: 


  • Łuskę słonecznika.
  • Słoma.
  • Łuski ryżowe.
  • Siano. 


Do przetwarzania odpadów rolniczych stosuje się specjalne komory wyposażone w matrycę pierścieniową. Co najważniejsze, ich działanie wymaga minimalnych kosztów. 


Ale łuska ryżowa ze zwiększoną zawartością krzemu negatywnie wpływa na tego typu maszynę do pelletu. Z tego powodu jego granulacja nie jest łatwym procesem. 


Wiele osób zauważa również granulki torfu (ich minus to zwiększony podział na rodzaje). Do ich produkcji wykorzystuje się dobre zasoby, ponieważ taki pelet jest kosztowny.


Technologia produkcji peletu drzewnego stała się powszechna.

 Zwrócono uwagę na kilka ich głównych zalet: 


Niski koszt sprzedażowy ze względu na niski koszt produkcji peletu.

 Prosta technologia produkcji, która nie wykorzystuje dodatków chemicznych.

 Zwiększona praktyczność, co ułatwia przechowywanie i transport.

 Pełna automatyzacja kotłów pracujących na takim paliwie. 

Przyjazny dla środowiska, co ogranicza efekt cieplarniany. 


 Jak produkować pelet?


 Technologia ta składa się z kilku etapów:


Przygotowanie. Surowce są kruszone i dzielone na 2 grupy. Pierwsza jest używana do standardowych granulek, a druga do „szarych” (niskiej jakości) granulek. Nierównomierny materiał jest kruszony do rozmiarów od 6 mm. 

Wysuszenie. Surowce są suszone w specjalnej suszarnie (ilość wilgoci w nim wynosi -12-16%). Często materiał jest suszony, ponieważ pozwala to zachować ligninę, która odpowiada za właściwości wytrzymałościowe. 

Wykorzystanie pary i wody. Przy produkcji peletów paliwowych surowiec jest tłoczony poprzez sprzęgło mechaniczne i polimeryzację ligniny. Na tym etapie zwraca się uwagę na poziom ciśnienia, odczyty wody i temperaturę. 

Tworzenie. Główną maszyną w produkcji jest granulator lub peleciarka. Składa się z noży, układu silnika i pras(matryca i rolki do granulatora). Z jego pomocą przeprowadzany jest proces granulacji. Instalując formy, określa się rozmiar i średnicę granulek. Materiał jest wcierany, podgrzewany i formowany w określony kształt. Wtedy powstały surowiec (mały pellet) zwiększa wytrzymałość technologiczną. 

Sortowanie. Granulaty dostarczane są do sklepów pakowane w worki typu big bag po 1000 kg. Dodatkowo producent niekiedy workuje surowiec porcjami do specjalnych worków zgrzewanych po 15-20 kg.

Przechowywanie. Wytworzony materiał jest przechowywany w suchych i zadaszonych pomieszczeniach, które są dobrze wentylowane.Zapamiętajcie! Obecnie pelety zaliczane są do najwyższej jakości paliw stałych, stosowane są do specjalnych kotłów na pelety, które są całkowicie niezależne. Warto zauważyć, że informacje o tym, jak powstaje pellet z trocin lub innych surowców, mogą znacznie zaoszczędzić pieniądze. Robiąc pellet zyskujesz komfort!

 09.10.2020
  (279 wyświetleń)
© Prawo autorskie 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.