Wszystkie prawa zastrzeżone.
Granulowanie paszy daje zysk tobie i zwierzętom. Jak granulować paszę?
Granulowanie paszy daje wiele możliwości i minimalizuje straty. Niezależnie od tego jakie zwierzęta posiadasz, powinieneś znać plusy stosowania pasz granulowanych w hodowli.
Nieistotne czy jest to niewielka zagroda czy hodowla na większą skalę – zalety pasz granulowanych mówią same za siebie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zgranulowana pasza zostaje w całości wchłonięta przez zwierzę, a straty w postaci odpadów roztrząśniętych przez zwierzęta w trakcie jedzenia praktycznie nie występują.
Granulowanie paszy – czy warto?
Przy paszach sypkich bardzo często spora część karmy idzie na straty. Dodatkowo suplementy czy leki jakie niekiedy trzeba dodać do paszy przez to, że maja inną gęstość często nierównomiernie są podawane bądź opadają na dno pojemnika z którego zwierzęta jedzą. Mieszalnik do pasz, a następnie zgranulowanie takiej paszy daje tą pewność, że wszystko będzie równomiernie rozprowadzone, a produkt wysokiej jakości w całości trafi do żołądka. Granulki, które w trakcie spożywania wypadną mogą zostać ponownie podane. Niemal 96% wszystkich składników jest wchłaniane przez zwierzę.
Dla właścicieli stawów rybnych to również świetne rozwiązanie, ponieważ dobrze spelletowany granulat nie utrzymuje się na powierzchni wody i nie ściąga ptaków nad taflę stawu. Podobnie korzyści będą płynąć z granulowania pasz dla królików, kur, brojlerów czy innych mniejszych zwierząt. Dzięki pelletowaniu paszy mamy większą kontrolę nad tym co i w jakich proporcjach podawane jest naszym zwierzętom i możemy sprawniej planować proces podawania posiłków, suplementów i w razie konieczności również leków.
Jak granulować paszę?
Istnieje możliwość pelletowania samodzielnego mieszanek paszowych dysponując maszynami od 1,5 kW aż do 75 kW. Wszystko zależne jest do wydajności i ilości jakie są potrzebne do zaspokojenia potrzeb konkretnego gospodarstwa. Jak granulować paszę? Do mieszalnika do pasz wsypujemy mieszankę, dodajemy składniki, badamy wilgotność i rozpoczynamy prace urządzeń, a następnie za pomocą podajnika ślimakowego mieszankę paszową kierujemy do pelleciarki. Tak przegotowany granulat powinien ostygnąć. Temperatura jaka wytwarza się podczas granulowania zabija do 98% szkodliwych substancji znajdujących się w paszach takich jak między innymi grzyby, drobnoustroje.
Chcesz dowiedzieć się więcej w temacie produkcji pasz? Zadzwoń do nas lub napisz, chętnie odpowiemy na twoje pytania.